Osiguravanje podataka u pokretu glavna je briga mnogih tvrtki.
Što ako zaposlenik uzme sa sobom doma podatke o klijentima da radi na njima?
Male uređaje za pohranu kao što su USB diskovi ili HDD-ovi lako se mogu izgubiti ili ih se može ukrasti - globalno ih se izgubi preko 2 milijuna, a istraživanja su pokazala da se više od polovice izgubljenih USB ključeva kasnije negdje priključi.
To vašoj organizaciji donosi rizik od nesukladnosti s GDPR.
Jednostavan korak za smanjenje tog rizika je uporaba šifriranih uređaja.
Šifriranje uključuje izokretanje podataka na takav način da ih može očitati samo netko s odgovarajućom šifrom ili ključem.
GDPR se primjenjuje po cijeloj Europi pružajući veću zaštitu podataka i prava pojedincima.
On tvrtkama pruža jednostavnije i jasnije pravno okruženje za rad dok ljudi dobivaju jasniju sliku o tome što tvrtke mogu učiniti s njihovim podacima.
Za tvrtke koje se ne pridržavaju uredbe predviđaju se također i strože kazne. Organizacije mogu biti novčano kažnjene do 4% godišnjeg globalnog prometa ili 20 milijuna eura.
Sve to ukazuje da je osigurati da vaši ključni i osjetljivi podaci budu pravilno zaštićeni sada važnije nego ikad.
Virusi: Prilaganjem datotekama i inficiranjem drugih datoteka, oni se mogu nekontrolirano širiti te time stvarati štetu osnovnoj funkcionalnosti sustava i brisati ili oštećivati datoteke.
Rootkiti: Oni ne sadrže štetni softver - oni su tehnika maskiranja koja se koristi za prikrivanje zlonamjernog softvera pa ih antivirusni programi za otkrivanje i uklanjanje ne otkrivaju.
Špijunski softver (Spyware): Sakriven u pozadini, špijunira korisnike, bilježeći njihove mrežne aktivnosti, uključujući lozinke, brojeve kreditnih kartica, navike surfanja i još mnogo toga.
Trojanci: Oni izgledaju kao legitiman softver. Korisnici ih preuzimaju kao neku vrstu korisnog softvera, a završe sa zaraženim računalom.
Crvi (Worms): Ovo je samo-replicirajući program s namjerom da širi zlonamjerni kod. Preko mrežnih sučelja oni mogu zaraziti čitave mreže, lokalno ili putem interneta. Zatim koriste inficirana računala da bi zarazili druge.
Softver za ucjenu je vrsta zlonamjernog softvera koji ima sposobnost da u tajnosti šifrira vaše datoteka nakon čega se od vas zahtjeva da izvršite online plaćanje u zamjenu za ključ za dešifriranje.
Može se instalirati u sustav putem zlonamjernog privitka e-pošte, preuzimanja zaraženog softvera ili posjetom zlonamjernoj internetskoj stranici ili vezi.
Kada se sustav zarazi, softver za ucjenu radi u pozadini povezujući se s udaljenim poslužiteljem, te šifrira pojedinačne datoteke, čitave mape datoteka ili kompletne diskove.
Redovite sigurnosne kopije štite od slučajnog ili zlonamjernog gubitka podataka - bilo čega, od hardverskih grešaka i virusa do ljudske pogreške ili krađe - budući da ih se može koristiti za vraćanje izvornih podatkovnih datoteka.
Odabir odgovarajućeg medija i postupka sigurnosnog kopiranja ovisi o mnogim elementima:
Osim primarnih podataka, trebali biste imati i najmanje dvije dodatne sigurnosne kopije, čime ćete značajno smanjiti rizik od gubitka podataka. To mogu biti fizička i/ili rješenja putem oblaka.
Najbolja praksa je zadržati kopije vaših podataka na najmanje dvije različite vrste pohrane, kao što su unutarnji tvrdi diskovi i prijenosni mediji za pohranu (trake, vanjski tvrdi diskovi, USB diskovi, SD kartice, CD-i, DVD-i).
Očigledno nije dobra ideja čuvati vanjski uređaj za pohranu u istoj prostoriji zajedno s vašom osnovnom pohranom za proizvodnju. U slučaju požara, poplave ili provale - izgubit ćete sve podatke.
Kako bi se potpuno zaštitili, korisnik ili organizacija moraju imati sigurnosne kopije podataka i arhivirati ih izvan mreže.
Bilo kakav uređaj priključen na ugroženi sustav ili mrežu također je ranjiv.
Ako je u trenutku instaliranja softvera za ucjenu na vaše prijenosno računalo spojen sigurnosni tvrdi disk, i on će također biti šifriran.
Pohrana najvažnijih podataka na optičke medije mogu ukloniti ovaj rizik.